| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 153 x 75 x 8.5 mm (6.02 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2017 |
| Status | April, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, dual-LED (dual-tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6580M |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Champagne Gold |
| Others | - MP3/AAC/WAV player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo editor |