| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 125 x 63.5 x 10.5mm |
| Weight | |
| Technology | 2G Network | SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| SIM | Dual SIM |
| Display | Type | IPS Touchscreen, capacitive |
| Size | 4.0 inches, 480 X 800 Pixels |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 3.2 MP, Autofocus, Flash Light |
| Video | Yes |
| Front Camera | 1.3MP |
| Memory | Card slot | Supports up to 32GB |
| Internal | 4GB built-in, 512MB RAM |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 1500mAh |
| CPU | 1.2 GHz Dual Core |
| Sensors | Gsensor, Proximity sensor, Light sensor, E- compass, UV sensor, Gyro sensor |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML ? |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | GPS + A-GPS support and GLONASS |
| Colors | Black |
| Others | Document viewer, Predictive text input, Speakerphone, Stereo FM radio, 3.5mm audio jack, MP4/H.264/H.263/WMV player, MP3/WAV/eAAC+/WMA player,Viber, Whatsapp, Facebook apps, SNS integration, Games (built-in) |