| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, Jelly Bean 4.2 |
| Dimension | 137 x 68 x 9.5mm |
| Weight | |
| Technology | 2G Network | SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | Yes |
| SIM | Dual SIM |
| Display | Type | IPS Crystal Screen, 16M colors |
| Size | 1280 x 720 pixels, 4.7 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, (3200 x 2400 pixels), autofocus |
| Features | LED flash, face and smile detection |
| Video | Video, (1080p@30fps) |
| Front Camera | 2MP |
| Memory | Card slot | Supports up to 32GB |
| Internal | 16GB built-in,2GB RAM |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | class 12 |
| EDGE | class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 1750mAh |
| CPU | 1.5GHz Quad-Core Turbo |
| Sensors | Gsensor, Proximity sensor, Light sensor |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML ? |
| Radio | Stereo FM radio |
| Colors | Black |
| Others | Document viewer, Predictive text input, Speakerphone, Stereo FM radio, 3.5mm audio jack, MP4/H.264/H.263/WMV player, MP3/WAV/eAAC+/WMA player,Viber, Whatsapp, Facebook apps, SNS integration, Games (built-in) |