| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) - YU5010A model |
| Dimension | 142.4 x 73 x 8.2-9.35 mm |
| Weight | 143 g; 104 g (w/o battery) (5.04 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 40(2300) / 800 / 2600 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 - Cyanogen 12 - YU5010 model |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, f/2.2, autofocus, LED flash |
| Features | Yes |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspo |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2230 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White/Gold, Black/Silver |
| Others | - Fast battery charging: 50% in 45 min (Quick Charge 1.0) - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor | |