| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Dimension | 115 x 60.8 x 13.4 mm (4.53 x 2.39 x 0.53 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | September, 2011 |
| Status | November, 2011 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches (~48.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Touch sensitive controls |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
| Internal | 512 MB RAM, 512 MB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 400 h (2G) / Up to 480 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| CPU | 800MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black |
| Others | - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/WMV/H.264 player - Organizer - Document viewer - Voice memo - Predictive text input |