| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 154 x 77 x 10 mm (6.06 x 3.03 x 0.39 in) |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2016 |
| Status | July, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, phase detection/laser autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - DTS HD sound - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Blue, White |
| Others | - Fast battery charging - MP3/WAV/AAC/Flac player - MP4/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |