| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 143 x 69 x 7.8 mm (5.63 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 700 / 900 / 1800 - for Taiwan |
| Announced | December, 2014 |
| Status | Coming soon |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572M |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Red, Pink |
| Others | MP3/WAV/AAC player - MP4/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |