| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 163 x 83 x 9.6 mm (6.42 x 3.27 x 0.38 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - Liquid S1 Duo (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 - all versions |
| Announced | June, 2013 |
| Status | August, 2013 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.7 inches (~258 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 11 h |
| Tests | SAR EU | 0.44 W/kg (head) 0.41 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | White, Black |
| Others | MP3/WAV/WMA/AAC player - MP4/H.264 player - Document viewer - Photo viewer/editor |