| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 146 x 70.4 x 8 mm (5.75 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by, dual call) |
| Announced | October, 2014 |
| Status | January, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, 5312 x 2988 pixels, autofocus, LED flash, |
| Features | Yes |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Yes, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Yes |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac/AC3 player - Photo/video editor - Document viewer | |