| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades |
| Dimension | 152.8 x 72 x 8.6 mm (6.02 x 2.83 x 0.34 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Announced | 2025, August 20 |
| Status | Available |
| Display | Type | OLED, 120Hz, HDR10+, 2000 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.3 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 4 |
| Photography | Rear Camera | 48MP |
| Features | Single-zone Laser AF, LED flash, Pixel Shift, Ultra-HDR, panorama, Best Take |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@24/30/60/120/240fps; gyro-EIS, OIS, 10-bit HDR |
| Front Camera | 10.5 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | YES |
| Battery | Capacity | Li-Ion 4970 mAh |
| Tests | Display | 2030 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.7 LUFS (Very good) |
| Battery Life | Active use score 12:08h |
| Features | Chipset | Google Tensor G5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.78 GHz Cortex-X4 & 5x3.05 GHz Cortex-A725 & 2x2.25 GHz Cortex-A520) |
| GPU | USB Type-C 3.2 |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | Yes |
| Radio | No |
| GPS | Yes + A-GPS support & Glonass, BDS |
| Java | Yes |
| Colors | Indigo, Frost, Lemongrass, Obsidian |