| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android v6.0 Marshmallow |
| Dimension | 144.1 x 71.8 x 7.55mm |
| Weight | 135 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual Sim, Dual Standby (Micro/Nano-SIM) |
| Announced | July, 2017 |
| Status | July, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 5.0 Inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | N/A |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, Face beauty, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD Card, (supports upto 64GB) |
| Internal | 16GB Built-in, 2GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| NFC | N/A |
| USB | No |
| Battery | Capacity | Li-Po 2050 mAh |
| Stand-by | up to 205 hrs |
| Talk time | up to 7 hrs |
| Features | Chipset | MT6735A |
| CPU | 1.3 Ghz Quad Core |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, FingerPrint |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| GPS | Yes + A-GPS support |
| Java | No |
| Colors | Golden |
| Others | Document viewer, Photo viewer/editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, Calendar |