| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android v7.0 (Nougat) |
| Dimension | 152 x 72.5 x 8 mm (5.98 x 2.85 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | January, 2018 |
| Status | January, 2018 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches (14.48 cm) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Yes |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0 |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Bluetooth | Yes v4.2 |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | MediaTek MT6795 |
| CPU | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 |
| GPU | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Messaging | Yes |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Gold, Gray |
| Others | - Fast battery charging (18W) - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - MP4/H.264 player - Document editor - Photo/video editor | |