| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 153 x 77 x 8.2 mm (6.02 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, September |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.4, autofocus, LED flash |
| Features | 1/4 sensor size, 1.12 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.8 |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| NFC | N/A |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 264 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6580 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC player - Photo/video editor - Document viewer |