| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v7.0 (Nougat) |
| Dimension | 153.6 x 76.4 x 8.4 mm |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | April, 2017 |
| Status | April, 2017 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches |
| Multi-touch | Yes - Huawei EMUI 3.0 |
| Photography | Rear Camera | 12 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735 |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, gray, gold, champagne gold, blue, black |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Photo/video editor - Document editor |