| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | EMUI (International) |
| Dimension | 163 x 76.1 x 8.3 mm (6.42 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 233.5 g (8.25 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Announced | 2025, June 11 |
| Status | Released 2025, June 11 |
| Display | Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 111.3 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 2 (Basalt-tempered) / 2nd-Gen Crystal Armor Kunlun Glass, Mohs level 4 |
| Photography | Rear Camera | 50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, dual pixel PDAF, OIS |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Battery | Capacity | Li-Po 5170 mAh - International |
| Features | Chipset | Kirin 9020 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.5GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Radio | No |
| Colors | Prestige Gold, Golden Black |