| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | EMUI 15 (International) |
| Dimension | Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mm Folded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Announced | 2024, November 26 |
| Status | Released 2024, November 26 |
| Display | Type | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR Vivid, 1800 nits (peak) |
| Size | 7.93 inches, 202.1 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 2 Cover display: LTPO OLED, 120Hz, HDR, 2500 nits (peak), 6.45 inches, 1080 x 2440 pixels |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direc |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Battery | Capacity | Si/C Li-Ion 5110 or 5200 mAh |
| Loudspeaker | Yes |
| Features | Chipset | Kirin 9020 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.53GHz) |
| GPU | Maleoon 920 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Radio | No |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Red |