| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | EMUI 15 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| Dimension | 157.7 x 74.4 x 8.2 mm (6.21 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Announced | 2025, June 11 |
| Status | Released 2025, July 25 |
| Display | Type | LTPO OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 1440Hz PWM, 2800 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 105.9 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Kunlun Glass 2 |
| Photography | Rear Camera | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), 1/1.3", PDAF, OIS |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@480fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera | 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 12GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Battery | Capacity | Li-Po 5170 mAh - International |
| Features | Chipset | Kirin 9010s (7 nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Radio | No |
| Colors | Frosted Gold, Frosted White, Frosted Black, Green |