| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimension | 158.3 x 76.7 x 7.8 mm (6.23 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March, 2018 |
| Status | March, 2018 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - EMUI 8.0 |
| Photography | Rear Camera | Dual: 13 MP + 2 MP, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | No |
| Colors | Black, Red, Gold, Blue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |