| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 147.2 x 72.9 x 7.6 mm (5.80 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | january, 2017 |
| Status | January, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Emotion 3.1 UI |
| Photography | Rear Camera | 12 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM 64 GB, 4 GB RAM - India |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | HiSilicon Kirin 620 |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - XviD/MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |