| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 14, HIOS 14 |
| Dimension | Unfolded: 170.8 x 73.4 x 7.6 mm Folded: 87.8 x 73.4 x 16 mm |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | 2024, September 13 |
| Status | Released 2024, October |
| Display | Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | AMOLED 3.64 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Corning Gorilla Glass |
| Photography | Rear Camera | 50 MP, (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera | 50 MP, 114? (ultrawide) |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
| Battery | Capacity | 4720 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (incl. for accessories), compass |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| GPS | Yes |
| Colors | Travertine Green, Moondust Grey |