| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 14, up to 2 major Android upgrades, HiOS 14 Fold |
| Dimension | Unfolded: 159 x 140.4 x 6.1 mm Folded: 159 x 72.2 x 11.8-12 mm |
| Weight | 249 g (8.78 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Announced | 2024, September 13 |
| Status | Released 2024, October |
| Display | Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz |
| Size | 7.85 inches, 196.9 cm2 (~88.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak), Corning Gorilla Glass Victus 6.42 inches, 1080 x 2550 pixels, 431 PPI |
| Photography | Rear Camera | 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.8 |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera | 50 MP, f/2.2, 115? (ultrawide), PDAF |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 512GB 12GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Battery | Capacity | 5750 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.20 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| GPS | Yes |
| Colors | Karst Green, Rippling Blue |