| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 15, up to 3 major Android upgrades, HIOS 15 |
| Dimension | 163.9 x 75.8 x 6.5 mm (6.45 x 2.98 x 0.26 in) |
| Weight | 160.4 g (5.64 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Announced | 2025, July 02 |
| Status | Released 2025, July 07 |
| Display | Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 1600 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Photography | Rear Camera | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.8 |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Battery | Capacity | 5200 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek Helio G200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
| Messaging | Yes |
| Browser | Yes |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Colors | Nebula Black, Aurora White, Moon Titanium, Tundra Green |